blogas – tekstų skaitymo būdas

 
TREČIOJI METŲ SAVAITĖ
(grįžti prie sąrašo)
 
 
2008-01-14, kaip reklama paveiks blogus?
 
Pirmiausiai grįžkime prie klausimo, kas gi yra reklama. Suprantu, kad be reklamos nebūtų šiuolaikinės prekybos (tam tikra prasme ir gamybos), kad brandingas yra net svarbiau už gamybą, bet atmetus šias aktualijas, kas gi yra toji reklama?

Ko gero, reklama yra stipriausias visuotinio žinojimo deformavimo būdas. Visuotinį žinojimą (sumą visko, ką žino ar įsivaizduoja žiną visi žemės žmonės) keičia ne tik reklama, bet ir literatūra, idealų sklaida, politinė demagogija, mokslas, švietimas, kasdieniai žmogaus susidūrimai su realybe ar jos atspindžiais ir t.t.

Jei mėgintume visus visuotinio žinojimo pokyčių šaltinius suklasifikuoti, švietimas ir reklama neišvengiamai patektų į negretimas tam tikros skalės atkarpas. Labai jau skiriasi tikslas, dėl kurio yra daromas poveikis visuotiniam žinojimui. Reklamos tikslas nėra nei altruistiškas ar humaniškas (didesnio žmonijos gėrio prasme), nei moksliškas ar skatinantis objektyvumą (tikslesnio žinojimo prasme). Juk jei reklama nenutylėtų trūkumų ir nehipertrofuotų privalumų, ji būtų prasta reklama.

Kokį poveikį reklama daro tradicinei žiniasklaidai, tikriausiai matote? Pamėginsiu trumpai apibendrinti:
  1. Žiniasklaida tampa vis labiau amorali. Nėra prasmės siekti kokių nors idealų, jei geriausius skaitytojų, žiūrovų, klausytojų reitingus turi būtent amoralus turinys. Net ir tais atvejais, kai žiniasklaida taikosi į visuomenės sanitaro funkciją, jai tas nepavyksta, nes įžūli žurnalisto drąsa, skandalas, mėgavimasis neigiamomis reiškinio pasėkmėmis žymiai smarkiau didina reitingą negu objektyvumas, priežasčių analizė, sprendimų, pozityvo paieška.

  2. Žiniasklaida tampa vis mažiau patikima. Visuotinio žinojimo deformacija ima siekti tokį laipsnį, kai skelbiamas beveik vien tik užsakytasis turinys (kitokiam nebelieka eterio laiko ir spaudos ploto). Kone vienintelė užsakytojo turinio alternatyva – pirmame punkte paminėtas reitingą keliantysis turinys.
Dabartinei lietuviškai blogsferai kol kas būdinga tik pirmoji žiniasklaidos yda. Jei įsigilintumėte į blogerio testo teiginius, lengvai pastebėtumėte, kaip kinta poveikio visuotiniam žinojimui pobūdis, didėjant blogo skaitytojų skaičiui.

Individualaus požiūrio sklaidą (vienetai ar dešimtys skaitytojų), keičia pataikavimas skaitytojų masėms (šimtai), galų gale pereinantis į blogsferiško dėmesio piramides ir piltuvėlius (tūkstančiai). Pamėginkime atlikti mintinį eksperimentą: kas nutiktų, jei populiariausias lietuviškas blogas (kurio autorius pripažįsta, kad reklama keičia santykius) paskelbtų pusmečio embargą visoms su blogsfera susijusioms temoms (tad neliktų ir blogoramos). Manau, iškalbingi mintinio eksperimento rezultatai kalba patys apie save...

O kas atsitiks, kai blogsfera persismelks TIKRA reklama?

Džiugas ne visai teisus, sakydamas, kad mažiausiai ji pakeis asmeninį autorių biudžetą - tokio dydžio svetainėse uždarbis iš reklamos labai nedidelis - gal kokie 2-3 litai už 1000 apsilankymų („atvertimų“), ir dar su sąlyga, kad jų apskritai po keliasdešimt tūkstančių per mėnesį būna. O jei už tris įrašus, reklamuojančius tam tikrą prekę, ją gaunu nemokamai?

Prognozuočiau kelis dalykus:
  1. atvira reklama (skydeliai) mažins blogų populiarumą;
  2. paslėpta reklama skatins nepasitikėjimą blogų turiniu;
  3. atsiras blogai, atvirai deklaruojantys „laisvę nuo reklamos“ (kaip kad šis...)
Nėra ko laukti. Nusprendžiau atvirai deklaruoti, kad savo bloge reklamuoju (visuotinio žinojimo deformavimo prasme) tik save, ir nieko kito. Pasidariau nedidelį simbolinį grafinį ženklelį, kuriame vaizduojamas Saulės fotosferos paviršius. Tai galėtų reikšti maždaug tokią mintį: esu žmogus, turiu savų silpnybių, bet tai mano dėmės, o bet koks svetimas turinys šiame bloge sudega ir susilydo (juk 6000 K)...“

Prisijunkite, jei pritariat.
Papildymas:

Sugėdintas teisingos kritikos perdariau žanklelį, pasinaudojęs F. Beigbederio knygos viršelio motyvu...

Jei kartais įsidėtumet jį į savo blogą, po paveikslėliu visai nebūtina nuoroda į čia (galit ten patys aprašyti savo motyvus ar pan.).
 
< 2008-01-13 blogsfera 2008-01-15 >
2008-12-28 05:40 Raimundas ZabarauskasMažoje pikselių aibėje neišsisukčiau be atpažįstamo simbolio...O knygą pasirinkau, nes tai – reklamos kūrėjo „ciniška išpažintis“, bei šiokia tokia vartotojiškos visuomenės kritika.
2008-12-27 14:06 pbiteKontraversiškai atrodo paveiksliukas, kuriame iš karto atpažįstu žinomos knygos viršelį ir tekstas „šiame bloge reklamuoju tik save patį“. Neskaičiau tos knygos, tačiau pirmiausia pamačiusi šį paveikslėlį galvojau, kad bus kalbama apie tą knygą...
2008-01-17 09:24 Romas Z.Tai taip, tas pats Guy Debord sėkmingai tapo brend'u ir tada jau Baudrillard'ui teko pasakyti, kad tikrovės nebėra.Kita vertus, ką čia parašiau, taip pat neargumentai - juk faktas, kad Remarkas rašė apie karą, nepadaro karo kažkuo gerbtinu. Tiesiog šiek tiek erzina, kai pateiki akivaizdžius dalykus, kaip kažką naujo. Suprasčiau, jeigu atskleistum kokius nors konkrečius laikraščių papirkinėjimus ar pan. - tada būtų įdomu, o dabar rašai tai, kas jau seniai žinoma su tokiu keistu pateikimu, lyg tai būtų itin originalu.
2008-01-17 05:30 Raimundas ZabarauskasTikriausiai netapsiu žmogumi, kuris viską žino ir elgiasi teisingai, tačiau juk tai puikus vektorius (lyg tai būtų tam tikra nesibaigianti vidinė revoliucija)!Antra vertus, kodėl nesibaigianti revoliucija negalėtų taip pat būti brandu?
2008-01-17 01:32 Romas Z.Siūlau kažkaip susilaikyti nuo fanatizmo. Ar nepanašu, kad tuoj tapsi žmogumi, kuris viską žino, elgiasi teisingai ir t.t.? Bet ok, čia ne argumentas, tik šiaip pastebėjimas.Net nelabai žinau, ką parašyti. Labai paprastai: reklama yra ir menas (Pop art'as; arba kad ir dabar vykstančios reklamos naktys), reklamą galima nagrinėti ir iš įvairiausių filosofinių pozicijų (lyčių, socialinių sluoksnių vaidmenys/populiarūs įvaizdžiai, mitologija/ir t.t. ir t.t.). Sunku pasakyti, kas šiais laikais nėra brand'as. Pagal gana radikalų situacionistą Guy Debord "Spektaklio visuomenę", visa visuomenė yra apimta įvaizdžių, paprastai tariant, vienintelis būdas kovoti prieš ją - nesibaigianti revoliucija (nes baigta revoliucija paverčiama brend'u); pagal Baudrillard'ą, pati "tikrovė" nebe itin "tikra"... Žodžiu, dar daug galima gilintis.
2008-01-15 04:21 Raimundas ZabarauskasŠtai citata iš vieno laiško, kurį ką tik gavau Santalkos pašto grupėje:„Kalbėjau su labai gera žurnaliste iš vieno laikraščio, sako nežino ką daryti, nenori keist profesijos, bet nėra ir leidinių kur galėtų be moralinės dilemos dirbti ir uždirbti. Sakau, pati kurk leidinį. Sako, laisvai, bet nepasitiki auditorija. Ir ne ji viena. Pažįstu ir daugiau žurnalistų, kurie nekuria kompetetingo leidinio, nes kritinė žmonių masė tokiam nepribrendo.“Ar tikrai blogsfera atlaikys, jei žiniasklaida neatlaikė?Dideliam: kuri konkreti reklama nėra melas?
2008-01-14 22:57 bigNemanau, kad reklama yra melas. Greičiau tai nepilnai pasakyta tiesa, ir kaip taisyklė pasakyta dalis tiesos formuluojama taip, kad žmonės ją suprastų taip kaip nori suprasti, o ne pažodinė informacija. Taip, kad jeigu žmogus neįsiklauso į sakinį pilnai ir pats save apgauna, tai jau nėra sakinį pasakiusiojo kaltė, tiesa?O kas dėl blogų - manau etiška ir saikinga reklama dar niekam nepakenkė, o jei jau blogo autorius toleruoje bet kokią reklamą, tai čia jau tik jo sąžinės reikalas. Bet jei jo rašomos mintys įdomios ir svarbios, manau jokia reklama neišbaidys skaitytojų.
2008-01-14 16:05 DovydasTai nėra žurnalistų kaltė. Tiesiog žmogaus prigimtis tokia. Kuris straipsnis Delfyje turės daugiau skaitytojų (ir komentarų): „XX a. pasaulio ekonomikos kritika“ ar „Girtą nepilnametę prievartavo penkiese“? Aš pradėčiau skaityti nuo pastarojo.Žmogui visada labiau rūpėjo ir rūpės skandaliukai, nei morali žurnalistika. Todėl, kad žmogus yra tinginys. Skaitant apie ekonomikos kritiką gali prisireikti mąstyti, o mąstymas – darbas nelengvas. Ir dar todėl, kad paskaičius kaip kitiems blogai, pasidaro lengviau gyventi, nes skaitytojui dar nėra taip blogai.Reklama pati savaime nėra dėl to kalta. Teisingai, Raimundai, pastebėjai: reklama – tai melas. Būtent tai, ko žmogus visada iš tiesų troško.
2008-01-14 11:57 Raimundas ZabarauskasPilvas ir bamba irgi gera potekstė savireklamai, nors sutinku, paveiksliukas iš tiesų nekoks.Mielai jį pakeisčiau, jei kas pasiūlytumėt geresnį (tokiu būdu net šiek tiek reklamuodamas Jus)...
2008-01-14 11:45 lyguduMan šis "grafinis ženklelis" labiausiai asocijuojasi su pilvu ir bamba, ir dėl to nevalingai lenda įkyri mintis "geriau jau savęs nereklamuotum" :) Prastas paveiksliukas, sakyčiau.(Nepiktai.)
2008-01-14 11:14 DaliusPritariu, bet neprisijungiu, nes tada reklamuočiau tave :) Iš kitos pusės kaip gailma prisijungti prie to nuo ko niekada nebuvai atjungtas :)
komentarų: 11neteisingų atsakymų: 7teisingų be komentaro: 0
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Kas yra reklama (paskutinis žodis tame ilgame septynių eilučių apibrėžime)?

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))

rzu
dienos
saulė
modeliai
kūryba
ratilai
kas ir kaip
parama