raimundas zabarauskas 2007-09-25 kodėl matematikos egzaminas yra būtinas?
     2007 rugsėjis
    
  03 10 17 24
  4 11 18 25
  05 12 19 26
  06 13 20 27
  7 14 21 28
01 08 15 22 29
02 9 16 23 30
 



Vėliausi komentarai:
05-25 civilizacijai tr...  06-06
06-05 deklaratyvi įst...  06-05
06-02 pilietinis ugdym...  06-04
06-03 tik kartą ir s...  06-03
06-01 pamažu daraus n...  06-01
05-30 kinietiškas kva...  06-01
05-29 idiotizmo rūši...  05-31
Vis labiau įsitikinu, kad matematikos egzaminas būtinas, lygiai kaip ir priverstinis tiksliųjų mokslų mokymasis vidurinio ugdymo programos klasėse (11 ir 12-oje). Mano galva, gėdingas pasitraukimas nuo tarybinės švietimo sistemos šioje srityje turėtų pozicijų yra dešimt kartų didesnis blogis, negu „tarybinės“ dešrelės (net ir tos su kėgėbisto paveikslėliu ant etiketės).

Daugybė žmonių niekaip negali suprasti, kodėl prie kainos be PVM pridėjus 18% pridetinės vertės mokestį, ir gavus kainą su PVM, tenka atmesti jau 15.25%, jei norima vėl gauti kainą be PVM. PVM absoliuti suma juk ta pati? Taip, žinoma. Tačiau pirmuoju atveju ją lyginame su mažesniu skaičiumi, o antruoju – su didesniu, štai ir viskas.

O štai citata iš viešosios erdvės, balansuojanti ant absurdo ribos:

Daugiausia moterų (36 proc.) patraukliausiu akinius nešiojančiu vyru išrinko Egmontą Bžeską, tuo tarpu Lietuvos vyrų tarpe patraukliausia akinius nešiojančia moterimi nominuota Laima Janušonytė – taip mano kas trečias (33 proc.) respondentas.

Išlygos išrinko ir nominuota švelnina absurdą, tačiau už jų besislepiantys teiginiai – nepakankamai logiški. Egmontas Bžeskas nėra patraukliausias akinius nešiojantis vyras. Sprendžiant iš to, kaip buvo gauta ši išvada, jis tėra apklausos dalyviams geriausiai žinomas patrauklus akinius nešiojantis vyras (tas pat ir su Laima Janušonyte).

Vienoje populiariai parašytoje matematinėje knygoje (XX a. tokių buvo) radau įdomų samprotavimą apie uždavinį, susijusį su tikimybėmis. Skaitytojui pranešama, kad Jonaitis turi du vaikus, iš kurių bent vienas yra berniukas. Reikia rasti tikimybę, kad ir antrasis vaikas yra sūnus.

Pasidarykite pauzę, prieš skaitydami toliau. Kaip manote, kokia yra ši tikimybė?

Atsakymas priklauso nuo to, ką tiksliai reiškia pasakymas „bent vienas Jonaičio vaikas yra berniukas“. Jei iš pradžių atsirinksime visas šeimas, turinčias du vaikus, iš kurių bent vienas yra sūnus, pamatysime, kad su lygiomis tikimybėmis pasitaiko trys tokių šeimų variantai: S+D, D+S ir S+S. Tad atsakymas būtų 1/3.

Tačiau galime duomenis rinkti ir kitaip. Imame visas šeimas su dviem vaikais (SD, SS, DS, DD). Antruoju ir ketvirtuoju atvejais sakome „šeimoje yra bent vienas sūnus/dukra“. Mišriais atvejais atsitiktinai pasirenkame vieną iš vaikų ir pagal jo lytį formuluojame, kad šeimoje yra bent vienas tos lyties vaikas. Šitaip atsirenkant statistinius duomenis, Jonaičiui tenka antroji šeimų grupė (SS) ir po pusę pirmosios ir trečiosios grupes (SD, DS), todėl tikimybė, kad ir antrasis jo vaikas – sūnus, yra lygi 1/2.

Didžiausia šiuolaikinio žmogaus problema – tikėjimas, kad kompiuterinės technologijos gali sukurti tam tikrą naują žinojimą, atskirtą nuo ir pakylėtą virš to, ką žmogus žino ir be kompiuterio. Juk jei ko nors tikimybę Jums suskaičiuoja kompiuteris – jau net nebeklausiate savęs: „o kaip tai nustatyta“?

Tautrimas Pajarskas rašo, kad dirbant naujuoju egzotišku klaviatūros išdėstymu LEKP, šansas, kad du klavišus iš eilės paspausite tuo pačiu pirštu yra net 3,5 karto mažesnis nei klaviatūros QWERTY (raidės ant skaičių) atveju ir 3,3 karto mažesnis nei ĄŽERTY („standartinė“ tačiau nepaplitusi lietuviška) atveju. Šiuos skaičius jam apskaičiavo kompiuteris.
temų inkarai: švietimas, visuomenė, automobilis ir ožkos
2007-09-27 21:10 Raimundas ZabarauskasIšsprendžiau per kokias 5 min variantų perrinkimo būdu. Paskui suabejojau ir dar 10 min ėjau iki to antro būdo. Rytojaus įrašą paskirsiu aiškesniam abiejų išdėstymui...
2007-09-27 20:19 pbiteAr ši diskusija jau panašėja į delfį? :)

Nežinau, per kiek laiko, Raimundai, išsprendei uždavinį. Man, kaip ir Andriui, atrodė, kad tikimybė 1/2. Teko sukalti mažą programytę su atsitiktiniais skaičiais, kad įsitikinčiau. Po ilgų diskusijų su bendradarbėmis per pietų pertrauką, kažkaip atrodau pati paaiškinimą: jei už mano pasirinktųjų durų yra ožka, vedantysis nebeturi pasirinkimo, kurias duris atidaryti. Moksliškai tai berods vadinama sąlygine tikimybe.
2007-09-27 14:24 AndriusAtsiprašau, kad komentaras nesusijęs su tema, bet.. kodėl uždavinio atsakymas yra 1/3?

Pirmą kartą žaidėjas renkasi vieną iš trijų variantų, todėl tikimybė 1/3. Antrą kartą jis renkasi vieną iš dviejų variantų, todėl gauname 1/2.

Tikimybė išliktų ta pati, jei laikytume, kad atidarytos durys vis dar gali būti pasirinktos ir toliau dalyvauja žaidime, arba žaidėjas nebegali keisti savo nuomonės. Bet pirmasis teiginys nerealus, o antrasis neatitinka užd. sąlygos.

Kur mano klaida?
2007-09-27 07:46 Raimundas ZabarauskasNeverčiu sistemos nieko įsiminti iš savos paranojos, vengdamas delfi-mentarininkų antplūdžio, gal ir be reikalo? Komentuodamas įvairiose svetainėse ctrl+cv spaudžiu ir pats, dėl viso pikto...

Tikimybė, kad automobilis yra už pasirinktų durelių, yra 1/3. Laidos vedėjui varstant kitas dureles, ji juk nepasikeičia, todėl atsakymas: 2/3.

Šiaip jau gavau jį kitu būdu:
[o]oa [o]ao [a]oo
[o]xa [o]ax [a]ox
(skliaustuose – pasirinkimas, o=ožka, a=automobilis, x-atvertos durelės). Dviem atvejais iš trijų verta.
2007-09-26 20:55 pbitePatogu būtų, jei nepataikius į parašyti atsakymo, sistema įsimintų ir pasiūlytų vardą, url ir komentarą. Gerai, kad dėl paranojos pirmiausia paspaudžiu ctrl+A, ctrl+C, tik po to <"Įrašyti">.
2007-09-26 20:52 pbiteMark Haddon knygos "Tas keistas nutikimas šuniui naktį" pagrindinis veikėjas Kristoferis papasakoja uždavinį:

Populiariame TV žaidime galima laimėti automobilį. Dalyvis turi išsirinkti vienerias iš trejų durų. Už dvejų durų stovi ožkos, už likusios automobilis. Dalyviui reikia atidaryti tas duris, už kurių yra automobilis. Vedantysis žino duris, už kurių yra automobilis. Žaidėjas išsirenka duris ir pasako žaidimo vedančiajam. Vedantysis iš dvejų likusių durų atidaro tas, už kurių nėra automobilio. Tada žaidėjui pasiūloma pakeisti pasirinkimą. Kokia tikimybė, kad jis pasirinks duris, už kurių yra automobilis, jei pakeis pasirinkimą?
komentarų: 6neteisingų atsakymų: 2teisingų be komentaro: 2
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Apklausos dalyviams geriausiai žinomos patrauklios akinius nešiojančios moters vardas.

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))