raimundas zabarauskas 2007-10-26 kodėl lietuvių kalba neturi draugų?
     2007 spalis
01 8 15 22 29
02 09 16 23 30
03 10 17 24 31
04 11 18 25
05 12 19 26
6 13 20 27
07 14 21 28
 

Užduotis to, kuris myli žmones,
yra iš tiesos daryti juoką,
kelti teisingą juoką,
nes vienintelė tiesa
yra išmokti išsilaisvinti
iš nesveikos aistros tiesai.
(Umberto Eco, Rožės vardas,
2001, Tyto Alba, 511 psl.)
Vieno krepšinio klubo remėjų svetainėje pasirodęs straipsnelis Lietuvių kalba: kai turi tokių draugų, priešų nereikia yra labai simptomiškas, lygiai kaip ir po tuo straipsneliu pasipylę komentarai. Andrius Užkalnis rašo:


Ne, iš tikrųjų sakau jums: atsiverskite Valstybinės lietuvių kalbos komisijos tinklapį, ir pateksite iš laisvos Lietuvos, spindinčios įvairove ir minčių laisve, į kraupų pasaulėlį, lyg iš F.Kafkos knygų, ir pasijus negeras kvapas, lyg atsivertus trisdešimties metų senumo „Tiesos“ numerį.


Pagrindinės mintys, kurias pavyko išdistiliuoti iš Andriaus teksto (ir beveik visoms iš kurių pritariu), yra šios:
  • perdėtas purizmas susina kalbą, užuot ją gelbėjęs;
  • nevartotinų žodžių sąrašai iš tiesų primena totaritarinius neklausytinos muzikos ir nespausdintinų knygų sąrašus;
  • nenormalu tai, kad sauja specialistų geriau už Lietuvos žmonės žino, kaip jie turi kalbėti, kirčiuoti ir rašyti.
Prisipažinsiu, VLKK diskusijose esu pasirašinėjęs Nekalto Kalbos Prasidėjimo Avimi, kuri beveik ba mano žinios (juokauju) yra rašiusi: „Švariai pasidabinusi bendrinė kalba išdidžiai žiūri į laukinėm sąlygom augančią šnekamąją, o pati yra kiekvieno, kas tik pripuola, po taisyklių pievas ritinėjama...“

Juokingiausia, kad teisūs ir kai kurie komentatoriai (panašios kritikos tikriausiai turėtų susilaukti ir manosios raštingumo spragos):


Autorius giriasi, kad sugeba parašyti pagal taisykles, tačiau klaidų daro tiek, kad nors vežimu vežk: jungtuką „kad“ vadina priešdėliu, vietoj „kalbą vartoti“ rašo „kalbą naudoti“, žodį „grasina“ rašo su nosine, vietoj „rašyti taisyklingai“ sako „rašyti teisingai“.


Komentarų abipusėje kryžminėje ugnyje pasimeta vienas paprastas bet akligatvį primenantis klausimas: kodėl?

Kodėl straipsnio autorius nėra laimingas dėl VLKK ir kalbos inspekcijos veiklos, dėl hiperpurizmo, dėl kirčiavimo (važiuosiu šį savaitgalį į Karveliškes, nes Karveliškės, koks taisyklingas bebūtų šis žodis, egzistuoja tik virtualioje kalbos sistemoje), dėl kalbos susinimo: a) nes jis nemyli lietuvių kalbos? b) nes jis yra idiotas? c) nes kažkas blogai yra su kalbos politika Lietuvoje?
temų inkarai: kalba
2007-10-28 03:06 Raimundas ZabarauskasIr vis tik, svarbu ne tik kas tvarkoma, bet ir kaip tai daroma. Daug apie tai esu rašęs vlkk diskusijose (žr. čia), ko gero, reiktų išguldyti tam tikrus apibendrinimus bloge?
2007-10-28 01:18 AvinasProblema ne ta, kad kalba tvarkoma, o kad tvarkoma ne tai, kas ją griauna. Kalbinykas apie tai rašo detaliau: http://www.blogas.lt/kalbinykas
2007-10-28 01:05 DovydasStraipsnis iš esmės teisingas. Prieš atversdamas straipsnį jau turėjau išankstinę nuomonę – saviškius muša, padėkite kas galit! – bet perskaitęs su A. Užkalnio nuomone sutinku. Manau, kad perdėtas kalbos valymas yra lygiai taip pat kenksmingas kaip ir visiškas nevalymas.

P.S. įraše galima rasti netiesiogiai paminėtą dar vieną gyvūną: _karvelį_ iš Karveliškių.
komentarų: 3neteisingų atsakymų: 0teisingų be komentaro: 1
kaip komentuoti?vardas:
Kontrolinis klausimas:url:
Vienintelis tekste paminėtas gyvūnas (metaforiškai, žinoma)

atsakymas:
Įrašyti(pasitikiu Jūsų vidiniu cenzoriumi (ąčęėįšųūž, rupūžė ir t.t.))