raimundas zabarauskas 2006-06-18 populizmas ir brandos egzaminai
     2006 birželis
    
  5 12 19 26
  6 13 20 27
  7 14 21 28
01 8 15 22 29
2 9 16 23 30
3 10 17 24
4 11 18 25
 



Vėliausi komentarai:
05-25 civilizacijai tr...  06-06
06-05 deklaratyvi įst...  06-05
06-02 pilietinis ugdym...  06-04
06-03 tik kartą ir s...  06-03
06-01 pamažu daraus n...  06-01
05-30 kinietiškas kva...  06-01
05-29 idiotizmo rūši...  05-31
Mano galva, prasidėjus skandalui, ministerija privalėjo viešai skelbti, ginti ir propaguoti maždaug štai tokią poziciją:

„Įvykdytas nusikaltimas, nukreiptas prieš Lietuvos švietimo sistemą. Būtina išsiaiškinti kaltuosius – ne tik neužtikrinusius reikiamų apsaugos priemonių, bet ir tuos, kurie sąmoningai vykdė nusikaltimą, prekiavo užduotimis ar jas neatlyginamai išviešino. Tačiau visiškai akivaizdu, kad kaltės dalis tenka ir brandos egzaminų kandidatams, jų tėvams, susiviliojusiems galimybe už pinigus nesąžiningai gauti geresnį įvertinimą. Ministerija neketina leisti sugriauti brandos egzaminų sistemos ir remia kiekvieną sąžiningą NEC darbuotoją, savivaldybėse ir mokyklose dirbantį brandos egzaminų vykdytoją, kiekvieną brandos egzaminus sąžiningai laikantį kandidatą.“

Buvo būtina paaiškinti ne tik kokių papildomų priemonių imtasi (videokameros, vokų pristatymo pakeitimai), bet ir viešai deklaruoti papildomą paramą Nacionaliniam egzaminų centrui (pinigais ir žmonėmis), gal net ir priimti sprendimus dėl sugriežtintos atsakomybės nesąžiningumo išaiškinimo atveju (visais lygiais – nuo ŠMM iki kandidatų).

Atsakykite patys sau: kuri blogybė yra didesnė – ar skandalingai perlaikytas gimtosios lietuvių kalbos egzaminas (testas), ar neperlaikytas matematikos egzaminas? Suprantu, kad lengviausia yra viešai piktintis „teprasmenga NEC!“, bet vis tik, vienaip ar kitaip atsakykite sau į šį klausimą.

Dirbu NEC direktoriaus pavaduotoju jau tris metus, žinoma, galiu teisintis, kad laiku neįžvelgėme jau dešimtmetį galiojančios sistemos spragų ir nesiėmėme jos rimčiau reformuoti. Galiu teisintis, kad iki šio skandalo radikalūs, investicijų reikalaujantys sprendimai net nebūtų svarstomi. Kad NEC darbuotojų atlyginimai visiškai neatitinka brandos egzaminų sesijos ir pasirengimo jai metu (t.y., nuo kovo iki liepos) šių darbuotojų patiriamų perkrovų. Galiu teisintis, kad fundamentalūs NEC siūlymai (neišlaikyto egzamino perlaikymo atsisakymas, ugdymo sistemos kreipimas į reguliarų išorinį vertinimą ankstesnėse klasėse ir pan.), susilaukė naikinančios kritikos.

Priežastis, kodėl atsistatydinu, nėra sukelta mano asmeninės atsakomybės jausmo. Šis jausmas skatintų ne trauktis, bet likti ir tobulinti sistemą. Tikrai gaila kai kurių pažangių naujovių, kurias iš dalies įdiegėme ar planavome įdiegti. Priežastis yra kita: nenoriu dirbti darbo, kurio nevertina nei ministras, nei viešai išsakanti savo nuomonę visuomenės dalis.

Bijodama susitepti ministerija išsižadėjo NEC ir nuo jo veiklos atsiribojo. Didesnį šių metų sesijos krūvį atlaikome, tarsi savaime suprantamą pareigą, tarsi išpirkdami savo kaltę. Nėra jokių aiškių požymių, kad brandos egzaminų sistema būtų laikoma vertybe, kurią reikia išsaugoti ir sustiprinti.

Didžiąjai viešai savo nuomonę reiškiančiai visuomenės daliai brandos egzaminai yra rakštis, kliūtis. Ši visuomenės dalis nori ne sąžiningos konkurencijos, bet geresnio likimo sau, savo vaikui. Atrodo, didžioji visuomenės dalis net nemano, kad būtina labiau skatinti gabius ir besistengiančius mokytis asmenis.
temų inkarai: švietimas